"Jediná a jedinečná" príležitosť

Autor: Ladislav Boršoš | 24.3.2015 o 0:09 | (upravené 27.3.2015 o 23:49) Karma článku: 2,46 | Prečítané:  367x

Predstava, že by vzniknutá pravicová koalícia mohla reprezentovať faktickú politickú alternatívu je možno romantická, ale zároveň aj silne pragmatická - a preto asi "jediná a jedinečná" príležitosť. Proti argumentu, že by to bola len zmeska doterajších starých sprofanovaných politikov stojí jasná odpoveď, že tí skúsení budú na Slovensku stále len tí istí, pokiaľ by ich nevymenili mimozemšťania. Nových a kvalitných nie je dosť na to, aby mohli zodpovedne riadiť náš štát a ešte sa aj pravidelne obmieňať v reálnom čase podľa momentálnych nálad občanov. Logicky preto z uvedeného vyplýva požiadavka na osobný kompromis zúčastnených a to bez ohľadu na ich animozity, či nevraživosť.

Prichádza opäť jar a nebolo by na škodu poriadne poupratovať na pravej strane politického spektra na Slovensku - aj vzhľadom ku skutočnosti, že je ešte stále dostatok času pred budúcimi parlamentnými voľbami. Atomizovaná pravica, bez vytvorenia predvolebnej koalície, nemá v terajšom stave vôbec žiadnu šancu postaviť sa proti Smeru. Podčiarkujem slovo PREDVOLEBNEJ, uvedomujúc si všetky prípadné argumenty proti jej vytvoreniu - ako je strata časti voličských hlasov, egocentrizmus jednotlivých lídrov atď. Podobné argumenty sa totiž dajú použiť aj opačne, ak budú napravo neustále vznikať nové politické strany.

Ako východisko z tohto pravicového marazmu sa jednoznačne javí silný stredopravý blok napríklad s názvom SLOVENSKÁ OBČIANSKA KOALÍCIA - ak taká doteraz neexistuje. Jej vytvorením by dokázali lídri na pravici potvrdiť svoju vnútornú hodnotu a schopnosť strategicky myslieť, bez ohľadu na ich uplynulú politickú minulosť. V opačnom prípade si budú iba pestovať svoje egá a ich osobné parciálne záujmy. Na základe dlhodobých výsledkov a preferencií možno aj ďalších 10 rokov. Čisto teoreticky niektorí z nich budú vzatí Smerom na milosť do koalície iba ako prívesok do počtu. Smutná perspektíva ich politickej budúcnosti a Slovenska tiež.

Názov Slovenská občianska koalícia v skratke SOK nesie aj určitý symbolický význam. Môže ľudí motivovať k pozitívnym zmenám a priniesť energiu do politického zápasu nielen zjednoteným lídrom, ale hlavne ich voličom. Bolo by v tom odhodlanie ísť do súťaže spoločne, bez zbytočného osobného masochizmu. Celkom lákavá je predstava, že od SOK-a naľavo by stál Smer, napravo konzervatívne KDH a možno vyprofilované SMK a SNS. Dokonca aj premiér Fico by bol nadmieru spokojný, že sa mu konečne splnil sen o silnom partnerovi, s ktorým by mohol programovo a hodnotovo súťažiť o priazeň nás všetkých. A bolo by vymaľované!

SOK by mal zrejme vo svojej vnútornej štruktúre rôzne zmluvne dohodnuté právomoci a kompetencie platforiem pre všetky dôležité otázky politického života. Tieto by tvorili subjekty ako Most, Sas, Nova, SDKÚ, Sieť, OĽaNO či SKOK! a ich lídri by boli zároveň podpredsedami koalície. Do čela takto jasnej štruktúry by sa potom možno aj postavil nejaký charakterný vrcholový top-manažér so skúsenosťami svetového lídra, napríklad aj toľko spomínaný zakladateľ spoločnosti Eset. Samozrejme, ak by mal na to on sám vôľu či čas a ak by ho budúci podpredsedovia dokázali spoločne presvedčiť o svojej lojalite a oddanosti.

Chce to síce riadnu dávku fantázie, ale aj naše deti by boli do budúcnosti optimistickejšie! Tak snívajte s nami...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?