Bratislava Nahlas II.

Autor: Ladislav Boršoš | 23.4.2015 o 21:55 | (upravené 24.4.2015 o 14:32) Karma článku: 3,37 | Prečítané:  243x

Pamätáte si ešte pôvodný pamflet Bratislava Nahlas? Na tú dobu celkom sympatický pokus zmeniť veci k lepšiemu. Jeho protagonisti sa snažili aspoň touto formou nabúrať stvrdnuté komunistické štruktúry a všetci sme im boli za to povďační. Občiansky odboj na Slovensku neexistoval, maximálne tak podzemná cirkev. Hoci to bol jednostranný a opatrný elaborát, vďaka patrí vtedajšej odvahe autorom. 

Od tej doby sa veľa zmenilo. Boli časy, keď k lepšiemu a sú časy, keď k horšiemu. Revolučná eufória už dávno opadla a na svetlo sveta vyplávali rôzne skutočnosti, ktoré odhalili motiváciu zúčastnených. Paradoxom doby je aj fakt, že väčšina autorov pôvodného manifestu sú dnes poslancami Bratislavy. Ako keby ich Boh konečne vyslyšal. Majú jedinečnú šancu dokázať, že ich pôvodné myšlienky boli úprimné a že to neboli len salónne intelektuálne výplody samozvaných disidentov. Teraz môžu osobne prispieť k naozajstnému budovaniu Bratislavy - nahlas, alebo potichu.

Bratislava, ako hlavné mesto Slovenska je v takom stave, v akom je. Podpísali sa na tom extrémni zelení, modrí, červení, aj hnedí. Dnes je konečne šanca urobiť z nej európsku metropolu. Máme akčného primátora, ktorý nie je ani údržbár, ani bonmotový seladón. Je to odhodlaný vizionár, vedomý si svojej zodpovednosti za to, ako by mala Bratislava vyzerať a fungovať v 21. storočí. Všetkým neprajníkom a závistlivcom to poviem veľmi otvorene: "Takúto šancu už nebudeme mať tak skoro! Vážme si preto jeho odhodlanie a úprimnú snahu o zlepšenie významu a postavenia Bratislavy. Ak nie on, tak už potom ťažko niekto druhý. A je mi jedno, či sa vám to páči, alebo nie!"

Vážení "nezávislí" poslanci Bratislavy!

Buďte už konečne závislí! Ak už nie na primátorovi, tak aspoň na Bratislave. Buďte závislí na jej rozvoji. Uvedomte si, že neexistuje "trvalo udržateľný rozvoj". Existuje len rozvoj, alebo udržateľný súčasný stav. Budete prekvapení, ale aj developérske hyeny uvažujú o zachovaní parkov a zelene pri rozvoji mesta Bratislavy. Predstavte si, že aj títo finanční žraloci majú svoje deti a chcú pre ne budovať zdravé životné prostredie! A buďte si istí, že to aj robia. Predstavte si, že tu nie ste sami, ktorí bránite životné prostredie vlastným telom. Oprostite sa od závisti a rozmýšľajte nezaujato! 

Nesrovnal, ako primátor, má dnes jedinú úlohu. Obhájiť postavenie Bratislavy a tvrdo presadzovať vo vláde a v parlamente jej výsadnú funkciu. Žiadať od predsedu vlády, parlamentu a prezidenta, aby podporili rozvoj hlavného mesta nášho štátu. Aby ponechali financie na jeho rozvoj z daní, ktoré mesto vyprodukuje. Je to rovnako ich mesto, nielen mesto Bratislavčanov. Je to hlavné mesto všetkých Slovákov. Žiaľ, primátor jedine v tomto ohľade zatiaľ zlyháva. Akoby sa bál vstúpiť do hlbokých politických vôd. Namiesto toho sám spočítava robotníkov na stavbách Bratislavy. Je čas, aby si aj on uvedomil svoje kompetencie a záväzky, ktoré dal občanom Bratislavy. 

Predstavme si to individuálne. Zdedili sme zanedbanú a rozpadnutú nehnuteľnosť. Čo urobí ten, ktorému to padlo na plecia? Spočíta škody, postaví biznis plán a zoberie si pôžičku na to, aby z toho urobil niečo zmysluplné. V tejto istej situácii je dnes Bratislava. Nestačí plakať, ani nadávať. Je treba začať konať. Žijeme dnes v dobe, ktorá nahráva občiansky a politicky odvážnym. Preto by sme sa mali všetci zamerať na to, aby sa už konečne stala Bratislava normálnym európskym mestom. So žiadnymi falošnými prívlastkami, ako to bolo v minulosti. Ak si nespomínate, tak to bolo Mesto mieru, alebo Krásavica na Dunaji.

Občania Bratislavy si zvolili svojho primátora a svojich poslancov. Mali by stáť za nimi, aby sa z Bratislavy stalo konečne normálne mesto. Aby sme neboli len "záhradkárskou osadou" Viedne. Jednoducho, aby sme boli hrdými Bratislavčanmi. Jednoducho, aby sme boli hrdým hlavným mestom vlády vlády SR. Jednoducho, aby sme boli hrdým hlavným mestom aj nášho prezidenta. Dokonca, aby sme boli aj hrdým hlavným mestom našej parlamentnej zmesky. A jednoducho, aby sme boli hrdým hlavným mestom všetkých občanov Slovenska. Preto sa všetci snažme, aby toto mesto náležite vyzeralo. Preto ho neopľúvajte, ale pomáhajte mu! 

Vážení poslanci Bratislavy, uvedomte si, že dnes si doba žiada odvážne riešenia. Že nemôžete len sedieť za bučkom, a čakať, kedy sa PKO alebo Podhradie dajú samé od seba do poriadku. Uvedomte si, že Európa je od nás vzdialená na míle ďaleko. Uvedomte si, že jej hlavné veľkomestá sa už dávno prispôsobili celosvetovým trendom. Týka sa to ako architektúry, tak aj infraštuktúry. Uvedomte si, že máte ešte šancu naskočiť do posledného vozňa civilizácie. Ešte stále máte možnosť zachytiť trend, ktorým obhájite svoje civilizačné ambície. Inak budete len na posmech vašim vnukom, že ste v mestskom parlamente smrdeli zbytočne.

Bratislava by sa mala otvoriť svetu a Európe. Už dávno sa tu mali uchádzať o verejné súťaže mená ako Norman Foster a ďalší. Mali sme pritiahnuť aj svetových architektov k tomu, aby sme sa stali jednou z najatraktívnejších metropolí strednej Európy. Polohu na to máme, horšie je to už s našou mentalitou. Mali sme jedinečnú príležitosť byť v centre diania a ponúknuť exkluzivitu nášho priestoru ku konfrontácii architektúry a designu. Žiaľ sme len malomeštiakmi, snažiacimi sa neohroziť naše istoty, hlavne domácich architektov. Hoci nepochybujem o ich kvalitách, chýba tu hlavne ucelená koncepcia mesta Bratislavy, jeho ambícia rozvoja a z toho vyplývajúce finančné krytie. Bez týchto atribútov to môžeme celé zabaliť. 

Ak Bratislava nemá víziu, nemôže sa ďalej zmysluplne rozvíjať. Primátor, so svojimi spolupracovníkmi by ju mal exemplárne zadefinovať. Ak v tom ešte nemá jasno, mal by sa obrátiť na svetové osobnosti centrálneho plánovania miest a s ucelenou koncepciou potom osloviť vrcholné orgány štátu. Dať im do rúk štúdiu, ktorá preukáže oprávnené finančné požiadavky rozvoja hlavného mesta. A občania si musia uvedomiť, že nestačí len údržbársky rozpočet mesta. Ak je potreba investovať, tak treba aj financovať. A ak nebol logicky za Ftáčnika prebytok, tak si treba zobrať aj poriadny úver a vyhrabať sa z tejto mizérie. Nič horšie nie je, ako trvať na čo najnižšom dlhu a prešľapovať na mieste, lebo potom už Bratislava naozaj skončí len ako kebabová pivná fotbalová a hokejová destinácia. 

Vážení občania a vrcholní predstavitelia tohto štátu pochopte, že Bratislava musí byť v exkluzívnom postavení a že je v našom a medzinárodnom záujme štátu, aby z nej bola výkladná skriňa Slovenska.

Bez ohľadu na to, ktorá politická strana mala na jej čele svojho zástupcu. Aspoň raz sa už konečne zhodnite na tom, že je nevyhnutné podporiť primátora Bratislavy zo všetkých síl, aby sa to podarilo. Táto moja výzva je určená hlavne poslancom Bratislavy. Nepodkopávajte zápecnícky jeho víziu a ambíciu. Podporujte ho a jeho úspech bude aj vašou vizitkou. To isté platí aj o všetkých pracovníkoch Magistrátu Bratislavy. V opačnom prípade to bude len trapas vás všetkých! A možno aj Bratislava Nahlas III.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?