"Bradavica" na Dunaji

Autor: Ladislav Boršoš | 16.6.2015 o 0:05 | Karma článku: 2,65 | Prečítané:  512x

Za ťažkého socializmu sa Bratislave hovorilo "Krásavica na Dunaji", alebo "Mesto mieru". Boli to primitívne komunistické slogany, ktoré mali navodiť dojem, že naše hlavné mesto je úspešným a ľudomilným mestom.

Odvtedy oplynulo viac, ako 25 rokov. Bratislava sa menila. Najprv to bol socialistický skanzen pre znudených Rakúšanov, podobne, ako dnes Havana pre Američanov. Potom sa Bratislava začala postupne civilizovať aspoň na priemerné mesto stredoeurópskeho významu. Pamätám si, ako sme začali byť na ňu hrdí v čase okolo roku 1998. Celé centrum Bratislavy bolo plné nadšených ľudí , čisté a veselé. Plné ulice ľudí ktorí si konečne užívali civilizáciu. Svetové značky začali v centre Bratislavy otvárať svoje butiky a postupne kaviarničky vysunuli svoje estetické terasy.

Bolo potešením pozvať svojich známych na prechádzku a na večerný drink a pritom sa hrdiť, že naše mesto ožíva a spamätáva sa zo svojho socialistického marazmu. Život pulzoval a všetko vyzeralo tak, že Bratislava bude výstavným klenotom východnej Európy, minimálne pre svoju polohu. Obyvatelia, aj návštevníci si užívali jej zákutia a oceňovali jej prirodzenú krásu. Developéri rozvinuli projekty, aby Bratislava obnovila svoje funkcie a začala žiť, ako naozajstné hlavné mesto Slovenska. Mimochodom, bez nich by nikdy nebola plnohodnotnou metropolou. Napriek odporu a závisti časti verejnosti, dnes konečne žije nábrežie prostredníctvom River Parku a Eurovei. A povedzme si to už konečne otvorene, prostredníctvom J&T. A dúfam, že to tak bude aj s projektom podhradia Zuckermandel.

Potom to však začalo ísť s Bratislavou dolu vodou. Neviem, či len kvôli Ftáčnikovi, alebo aj objektívne kvôli svetovej hospodárskej kríze. Z Bratislavy sa stala primitívna pivná destinácia, vhodná akurát tak pre hokejových a futbalových rowdies. Možno ešte pre zopár nadržaných odtrhnutých severanov, či rakúskych dôchodcov, ktorí aj tak odídu domov sklamaní z našeho mesta. Bohužiaľ, z Bratislavy sa stala jedna primitívna diera, ktorá nemá nič spoločné s inteligentnými európskymi metropolami 21. storočia. Momentálne je to jedna tupá pivárska polodedina, ktorú nemá zmysel ani navštíviť, nie to ešte opakovane. Maximálne tak len jeden raz, s "prítulným doprovodom", aj to len v noci. 

Je to smutné, ale je to fakt. Som rád, že nemám známych zo sveta, ktorí by sa sem chceli pozrieť. Asi by som sa musel hanbiť ako pes a zobral by som ich niekam do prírody na Slovensku. Neviem, či by ma tam nečakalo niečo podobné. Skrátka Slovenskóóó! Môžeme si sami sebe nahovárať čo len chceme, aj tak nikoho a nič neoklameme. Zostaneme len sprostí a prízemní narcisi, ktorí dúfajú, že im svet leží pri nohách. Pokiaľ my sami nebudeme ochotní a schopní konfrontovať naše postoje a myšlienky s civilizovaným svetom, tak to môžeme zabaliť. Budeme iba jednookými medzi slepými v domnienke, že nie je nad nás a že my sme majstri sveta. Môžeme si byť absolútne istí, nie sme, ani náhodou.

Takže páni poslanci Bratislavy, vážte si, že máte svojho Bloomberga. Aj ten zmenil New York o 180 stupňov. Ja hovorím o Nesrovnalovi, ktorý chce znovu urobiť z Bratislavy civilizované mesto napriek vašim partikulárnym, osobným a finančným záujmom. Konečne máte na čele človeka, ktorý vie, čo hlavné mesto potrebuje a ako má Bratislava v budúcnosti vyzerať. A vôbec ma nezaujíma, čo si o tom vy osobne myslíte. Jednoducho je potrebné, aby niekto začal robiť kroky k náprave Bratislavy. Otázkou zostáva, či ste schopní a ochotní podporiť ho v jeho úsilí alebo nie. Ja osobne o tom veľmi pochybujem. Už len preto, že poznám vás a vaše zadubené postoje. Žiaľ bude to asi znovu na škodu Bratislavy. Ale keby ste sa náhodou prekonali, o čom silne pochybujem, tak si uvedomte jednu vec. Na rozdiel od vás on vie, že Bratislava má parkov a zelene na rozdávanie, že doprava je neustále zahltená, že nemáme dostatok parkovacích miest a ani žiaden mestský dopravný systém. 

Bratislava je jedno zúbožené a zničené mesto, ktoré čaká buď na svoj civilizačný kolaps, alebo na svoje vzkriesenie. Bohužiaľ, bez vašej podpory to asi nebude možné. Bohužiaľ preto, lebo vy máte svoje "priority" a záujmy. Vôbec vám nezáleží na tom, ako Bratislava vyzerá. Vám záleží len na vašich osobných politických a mocenských pozíciách. Len na tom, z čoho bude "biznis" a kto s kým. Áno vážení, chápem vás a držím vám palce. Nech sa vám len dobre darí. Až dovtedy, kým zistíte, že žijete v zanedbanej a zatuchnutej diere, na ktorej nikomu nezáleží. Potom aj všetky vaše "majetky" zapadnú prachom ako terajšia Bratislava. Zostane po nich len pach bankovej hniloby, pretože to nebude chcieť nikto kúpiť. A potom zistíte, kam to dospelo. Máte poslednú šancu to zmeniť. Aj pre seba, aj pre nás, aj pre Bratislavu.

V princípe vás mám na "háku". Vôbec mi na vás, ako poslancoch nezáleží. Poviem vám len, na čom mi záleží. Na našom hlavnom meste. A to, že je to náhodou Bratislava, nie je podstatné. Podstatné je, aby to bolo reprezentatívne mesto republiky. Ja osobne si ho predstavujem ako príjemnú destináciu plnú malebných kaviarničiek, domácich butikov, miestnych vinoték a luxusných obchodných značiek. Čistú, voňavú , zaujímavú a lákavú pre všetkých návštevníkov. Plnú entuziazmu, miestneho designu, producentov drobnej výroby a prekypujúcu umením. Skrátka mám na mysli takú malú Barcelonu. To je tiež na B. 

Jediné čo nechcem je primitívna "ošťatá" pivná východoeurópska diera. To, čo je dnes Bratislava. Staré mesto je od Michalskej brány až po Národné divadlo celé zapratané pivnými lavicami pre lúzu. Obchodíky a butiky zakapali, zožrala ich Eurovea. Staré mesto žije cez deň až do večera len pre pivných primitívov z celého sveta a v noci pre opustené "samomamičky" s rovnako stratenými kamarátkami. Žiadne nové, krásne a do noci otvorné butiky, žiadne lokálne designové vernisáže, žiadne inteligentné hudobné performance, žiadne umelecké nočné projekty, žiadne otvorené nočné galérie, žiadne nové drinkové a gastronomické chuťovky pre inteligentných návštevníkov. 

Bratislava sa stala jednou odpornou stuchnutou dierou. Kvantum nadrbaných pivárov, zhasnuté svetlá a ošťané rohy. Za pár euro urobený pivný biznis a systém, čo ma je po tom. A to hovorím len o centre starého mesta. Ostatné časti mesta ani nestoja za reč. Kedysi, dokonca aj za socializmu Bratislava mala svoj "cveng" a bola hrdá na svoje tradície. Vinárničky tu boli na každom kroku, aj umenie, hudba a gastronómia boli na tú dobu na úrovni. Všetko "fungovalo" podľa vtedajších možností na jedničku. Až kým sa do Bratislavy hromadne nenapáskovali východniari, či bačoláci zo stredného Slovenska. Nie, že by sa sem nehrnuli aj pred revolúciou, ale vtedy ich tu bola menšina. 

Po revolúcii, ale hlavne počas obidvoch vlád socialistického Smeru títo "imigranti" obsadili väčšinu štátnych úradov a regionálnych pozícií a tým aj v podstate zlikvidovali prirodzený rozvoj Bratislavy. Na všetkých ministerstvách obsadili najvyššie posty ľudia, ktorým na tomto meste nezáleží a ktorí k nemu nemajú absolútne žiaden vzťah. Ich jediným záujmom je utiecť z Východu, "chytiť" poriadnu funkciu v Blave a čo najviac z toho vyryžovať. Potom svoju korisť vyviezť domov a ešte to aspoň raz do roka verejne osláviť so svojimi súkmeňovcami. To je všetko, čo ich k Bratislave viaže. Nevedia nič o histórii Bratislavy, nezaujíma ich, ani k nej nemajú prirodzený vzťah. Logicky, lebo ich príbuzní na ňu neustále nadávajú a oni musia doma "držať basu", aj keď nechcú. Ale tu chodia po tme do vinoték na najlepšie vína sveta. 

Jediné, kto môže Bratislave pomôcť, je jej nový primátor Nesrovnal. Len on sám môže určiť nový rozvoj Bratislavy, dať jej víziu a možnosti realizácie. Otvorene predstaviť jej koncepciu rozvoja, konečne nájsť zodpovedného a svetovo uznávaného odborníka na územné plánovanie. Spolu s ním odkomunikovať, ako sa má Hlavné mesto Slovenska rozvíjať do budúcnosti a potom celú stratégiu prerokovať a dohodnúť s poslancami. V prvom rade by sa ich mal verejne opýtať: "Chcete zašťanú, pivársku a primitívnu Bratislavu ako je doteraz, alebo z nej chcete krásnu, milú, malebnú a historicky vinársku destináciu, ktorú si každý zapamätä a každý ju bude opätovne vyhľadávať". Ak mu odpovedia že áno, mal by to mal spolu s nimi okamžite pretaviť do záväzných nariadení mesta Bratislavy. V podstate napísať novú bibliu Hlavného mesta Bratislavy. 

Dodnes nemá Bratislava pána. Mám tým na mysli hlavného architekta, nie primátora. Nikdy na tomto poste nebol rešpektovaný človek, ktorý by určoval jej vývoj a rozvoj. Asi to už patrí k našej úbohej slovenskej malosti. Ak náhodou niekto trochu vyčnieva, okamžite ho zlikvidujeme. A ak by sa aj  doteraz niekto prezieravý našiel, hneď by bol podozrivý z osobných záujmov. A ak náhodou nie, tak by ho ješitnosť ostatných neúspešných architektov mesta okamžite zlikvidovala prostredníctvom svojich známostí. Tu pomôže jedine niekto zo zahraničia. Taký, čo má dokonalý pohľad zvonku a nedá sa manipuľovať malichernosťami zvnútra. Môžete namietať, že to je Frau Konrad. Nie je. Ona len bola a je udržbárskou pozostalosťou primátora Ftáčnika. 

Ak chce byť Nesrovnal úspešný, mal by jej za jej "služby" poďakovať a najať si niekoho naozaj odvážneho a progresívneho. Údržbárov Bratislavy sme tu už mali dosť. Neviedlo to nikam, len sa nabaľovali cez mestské podniky, alebo sa len zbytočne vyhrievali na bratislavskom slniečku. Tu treba rázneho chlapa, ktorý otvorene povie, v akých sračkách sa Bratislava nachádza a aké sú z toho východiská. Popíše časový horizont najnutnejších zmien, ako aj výhľad do budúcnosti. Vypracuje harmonogram a koncepciu rozvoja mesta, s finančnou prognózou. Potom je už len na primátorovi Nesrovnalovi, aby presvedčil poslancov o nutnosti takto veľkorysého projektu a aby potom spoločne zapojili do rozvoja mesta aj svetoznáme osobnosti urbanizmu, architektúry a designu. Na jednotlivé projekty možno aj mená, ako Norman Foster, Philip Starck a obrovské množstvo ďalších svetových osobností. To je vo svete prirodzený magnet. 

A že to bude stáť veľa? A že na to nemáme a Bratislava je zadlžená? Nuž vážení, všetko niečo stojí. Aj keď máte vo vlastníctve starú zatuchnutú 3-izbovú dieru z čias socializmu, aj tú musíte najprv cez úver z banky zrepasovať a až potom vám začne prinášať peniaze. A keď vám urobí projekt svetoznámy architekt, tak výnos bude dvojnásobný. Chce to len odvahu, odhodlanie a ešte tvrdšie osobné nasadenie. Nie pán primátor, nie je to zatiaľ vaša vina, ako Bratislava vyzerá. Ale ocenil by som z vašej strany viac razancie a mediálneho tlaku na vládu. Nie len kvôli nášmu Predsedníctvu v EÚ. Naopak, kvôli nám, civilizovaným a ak dovolíte "inteligentným" Slovákom. Veľmi vám držím palce!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?