Politika - umenie možného

Autor: Ladislav Boršoš | 16.3.2016 o 17:50 | (upravené 16.3.2016 o 22:15) Karma článku: 1,74 | Prečítané:  182x

Vážení voliči, vyzerá to tak, že voľby dopadli najlepšie, ako mohli. A píšem to s plným vedomím ortodoxného pravičiara. Vzhľadom na to, ako volilo celé Slovensko môžeme byť len radi. 

Pud sebazáchovy štandardných politických strán zafungoval. Môžete síce namietať, že hlavne pre oligarchov, ale to už je iná kapitola. Rozumiem oprávneným krvilačným hlasom, že chceli definitívne zakrútiť krkom Smeru. Rozumiem ich obrovskému sklamaniu, že sa im to nakoniec nepodarilo kvôli strategickému kroku SNS, nevstúpiť do vlády s pravicou. A čo ste čakali? Že SNS poslúži demokratickému liberalizmu? Potom sa nedivím vášmu sklamaniu. Čiže, neplačte nad tým, že chudák Sulík nedostal šancu zostavovať vládu. Ani ju dostať nemohol, lebo bez SNS nemal ani polovicu parlamentu a to ani s "multioteckom", ani s jeho nastrelenou háremovou partnerkou.

Začnime sa už konečne správať ako úplne normálna západoeurópska krajina. Nesnažme sa byť pápežskejší, ako pápež. Veď aj on je už normálnejší, ako väčšina jeho poskokov. Uvedomme si, že existujú určité súvislosti, ktoré definujú náš svet. Nemôžeme byť všetci čistejší ako Matka Tereza, lebo tá bola len jedna a preto ju tento rok cirkev vyhlasuje za svätú. Nemôžu jej konkurovať ani Radičová, ani Hlina, či Matovič. Jednoducho berme na vedomie, že svet je rôznorodý a že platia určité zákonitosti. Samozrejme, že ak niekto poruší zákon, má ísť do lochu. Ale robiť z politiky hon na čarodejnice, sa mi zdá minimálne pritiahnuté za vlasy.

V týchto dňoch som zachytil názor, že by sme mali potlačiť korupciu aspoň na úroveň európskych krajín. Absolútne s tým súhlasím. To znamená, že aby sme si nemuseli nosiť do špitálu príbory a hajzľový papier a aby súdnictvo a školstvo ako - tak fungovalo. Je smutné, že x - rokov po zmene režimu musíme o takýchto základných veciach vôbec hovoriť. Ale uznajte, nemôžeme si tak trochu za všetko sami? Keď sme tu mali volebné obdobia Dzurindových vlád, tak sa Slovensko posunulo kvalitatívne dopredu míľovými krokmi. Celá Európa z toho bola v pozitívnom šoku. Len my sme ho utopili v lyžičke vody kvôli malichernostiam. Je to príznačné našej malosti a provinčnosti.

Píšem to preto, lebo už dnes sa objavujú hlasy o zrade na voličoch. Zase tá istá pesnička. Tí istí porazení politici a ich "sklamaní" voliči začínajú besnieť, že boli podvedení. A ja sa pýtam kým?! Pravicovými politikmi, ktorí si nevedia príjsť vzájomne na meno, alebo tými, ktorí musia za nich vyťahovať horúce gaštany z pahreby! Tými, ktorí ani teoreticky nemohli zostaviť zmysluplnú vládu, alebo tými, ktorí ju aspoň zostavili?! Vyzerá to tak, že polovica voličstva radšej volila pernamentnú revolúciu, či už fašistickú, alebo euroskeptickú. Pokúsim sa to demaskovať: "Ak sa mne neujde, tak nech nikomu. Alebo, ak mne skape koza, tak nech susedove dve". Je to úbohé rovnostárstvo! Žiaľ typické pre naše krásne, ale ťažko skúšané Slovensko.

Konečne sa už spamätajme a začnime sa správať ako dospelí európania. Berme tieto voľby ako prechodné obdobie ku štandardnej západnej európskej spoločnosti, ku ktorej sa formálne hlásime. Nehádžme polená pod nohy vláde, ktorá vznikla z marazmu našich volieb. Netešme sa zlomyselne vopred z jej budúcich káuz. V ktorej západoeurópskej vláde neexistujú kauzy?! Kde nie je korupcia?! Nehrajme sa na farizejov a "čistokrvných" martýrov. Všetci "optimalizujú" svoje dane a snažia sa nejako v živote vykorčuľovať. Je to prirodzená reakcia na štátnu mašinériu. Práve preto sa nehrajme na svätých a netlačme do toho ani politikov. Ak to však preženú, ako naposledy Smer, tak tlačme na nich, aby sa zodpovedali. Ale za každú cenu už vopred likvidovať našu budúcu politickú reprezentáciu sa mi zdá choré a zlomyselné.

Bez ohľadu na názor pofidérnych a zakomplexovaných občianskych združení, či aj neukojených politikov terajšej opozície. Áno, podľa posledných informácií dostali Most a Sieť od Fica ministerský debakel. Ale už vopred rozkladať legitímne vyjadrenú voľbu ľudu, mi príde úbohé a zvrhlé. Nech najprv všetci vo vláde ukážu svoje schopnosti a potom kritizujme. Lebo komu sa nepáči, mal voliť lepšie...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?