Spojené štáty Európske

Autor: Ladislav Boršoš | 6.4.2016 o 21:47 | Karma článku: 1,99 | Prečítané:  163x

Bolo to niekedy v roku 1988. Sedeli sme po porade pri výstavbe Hotela Fórum v Bratislave. Vtedy som kolegom hovoril, že jedine Spojené štáty Európske sú naša budúcnosť. Dnes si to možno nepamätajú, lebo to vnímali ako provokáciu.

Aj môj brat bol z toho vydesený, keď som si hneď po tzv. revolúcii prilepil na ŠPZ-ku logo EU. S hrôzou mi hovororil, že za to môžem dostať pokutu. Odpovedal som mu, že no a čo! Nikdy mi ju nikto nedal. To bolo vtedy, v rokoch 90-tych. Potom sme sa logicky odtrhli, aby sme mohli realizovať svoje štátotvorné sny a vlastnú identitu. Zbavili sme sa českého tútorstva a nastúpili sme svoju vlastnú cestu. Niekedy nacionálne tŕnistú, niekedy romanticky primitívnu. V každom prípade však našu, slovenskú.

Dnes je čas sa pridať. Vytvoriť konečne Spojené štáty Európske. Projekt samostatných štátov EÚ je totiž nefunkčný. Je založený len na parazitovaní chudobnejších štátov na celku. Žiadna vyššia idea, žiaden vyšší princíp. Samozrejme, že najbohatšie krajiny si tým rozširujú svoj trh. Preto doteraz fungovala EÚ len ako vzájomne výhodná prostitúcia. Je najvyšší čas začať budovať novú Európu od základov. Európu krajín, ktoré to spoločne myslia naozaj vážne a ktoré sa chcú spájať nie iba kvôli ekonomickému profitu, ale aj kvôli spoločnej idei. Môže to znieť nadnesene, ale nič iného nám v konečnom dôsledku nazostáva.

Je najvyšší čas si priznať, že štátiky v našom regióne nemôžu fungovať samostatne. Ani ako paraziti EÚ, ani ako rôzne vykonštruované spoločenstvá typu V4 a pod. V takomto formáte sú totiž vnímané iba ako škodná. Nič nové Európe neprinášajú, iba ju zdržiavajú vo vývoji a tým pádom blokujú aj svoj vlastný rozvoj. Je to kontraproduktívna aktivita postsocialistických krajín, zameraná paradoxne voči ich vlastnému záujmu. Po slovensky povedané, nedokážeme sa vymaniť zo svojej malosti a svojimi komplexami a mindrákmi otravujeme Európu. Rovnako Česi, Maďari, Poliaci, Slováci aj Bulhari či Rumuni. Skrátka, chceli by sme patriť najradšej hneď do centra vesmíru... 

Môžeme tu blbečkovať, koľko sa nám len zachce. Môžeme chodiť do parlamentu s pištolkou, či byť pápežskejší, ako pápež. Nič to nezmení na fakte, že sami nič nezmôžeme. A celá V4-ka je iba nová Varšavská zmluva, ktorá nás ťahá do druhej ligy Európy a bližšie k Rusku. Všetky tie sprosté reči o jej význame v EÚ sú iba naivnou a možno plánovanou mantrou postkomunistických poskokov. Logicky toto spoločenstvo nemôže byť prínosom Európy. Je to len prekážka prirodzenému vývoju západnej demokracie. Buďme už konečne konštruktívnymi členmi Európy. Ukážme, že máme konečne na to, byť naozajstným európskym národom.

Neporovnávajme sa s Nemeckom, Rakúskom, ani Švajčiarskom. Nemáme na to jednoducho nárok! Kým oni budovali svoje bohatstvo kontinuálne celé stáročia, my sme tu devastovali ľudské hodnoty a majetky. Nemáme absolútne právo sa s nimi zrovnávať a môžeme byť radi, že sa s nami vôbec bavia ako rovný s rovným. Ak si toto uvedomíme, zistíme, že život aj na Slovensku môže normálny. Rovnako nemáme žiaden nárok ani na privilégiá. A už vonkoncom nie na naše špecifiká. Môžeme sa iba snažiť a postupne sa približovať našim demokratickým partnerom. Dokázať im, že máme chuť a vôľu vyrovnať sa im v budúcnosti. Nie z ich peňazí, ale vlastnou vôľou a pracovitosťou.

Logicky, že aj demokracia má svoje mínusy. Nie je to absolútne dokonalý systém. Jeho podstatou je sloboda a zodpovednosť. Tak buďme slobodní a zodpovední. Držme s krajinami, ktoré už dlho v tomto systéme fungujú a snažme sa s nimi vytvoriť jeden spoločný štát Spojené štáty Európske. S rovnakými daňami, menou, systémom obrany a spoločnými hodnotami. Zreformovanú Európu bez daňových rajov a finančných exotov typu Británia, Lichtenštainsko, Švajčiarsko a pod. Tí, nech si idú vlastnou cestou. A komu sa nepáči, môže ísť tiež. My však nemáme čo vyskakovať. Možno len do výšky 1%, koľko máme v Európe obyvateľstva. Inak znovu skončíme na periférii dejín.

Je fakt, že v Spojených štátoch Európskych by boli terajší vrcholní politici jednotlivých štátov iba druhoradými figúrkami. No a čo, aj ich komunálni kolegovia na úrovni mestských samospráv a VÚC takto fungujú a nevadí im to. O tom je hierarchia a o tom je systém prerozdelenia svetovej moci...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?