"Vašku, seš prase"...

Autor: Ladislav Boršoš | 6.10.2016 o 0:38 | Karma článku: 4,23 | Prečítané:  303x

Václav Havel by sa bol dnes dožil 80 rokov. Každý sa dožíva ako je mu súdené. Záleží to od jeho spôsobu života a od okolností, ktoré ho životom sprevádzajú. Václav Havel nebol výnimkou. Jeho život bol pestrý a tiež plný paradoxov.

Spomínam si na deň, kedy bol oficiálne navrhnutý na prezidenta Československa. Jeho nomináciu som vtedy fakt nečakal, napriek tomu, že ako mladý a zapálený protikomunistický rebel som dúfal, že to nebude zase nejaký Čalfa a pod. V tom momente som uveril tomu, že to s tým kapitalizmom myslíme naozaj vážne. Po ťažkých rokoch socialistického dusenia s ním prišla nádej na slobodu a demokraciu.

Boli to neuveriteľné časy, plné eufórie. Neverím, že takéto emócie ešte raz v živote zažijeme. Takéto chvíle by sme si mali uzamknúť vo svojom vnútri, nikdy viac sa už nebudú opakovať. Možno, až keď mimozemšťania navštívia naše deti. S veľkým napätím som očakával jeho prvý prezidentský prejav. Bol otvorený, pravdivý a štátnický. Žiadne drísty, žiadne frázy, iba holé fakty a vízia do budúcna. Taký bol náš prvý naozajstný prezident Václav Havel.

Neskôr prišlo rozdelenie Československa a Havlova rola sa zúžila už len na Česko. Prevalcoval ho homo-politicus, ďalší Václav. Pragmatik Klaus, ktorý nemal vôbec nič spoločné s rojkom Václavom Havlom. Naopak, zaviedol technológiu moci a nakoniec aj svoj kult osobnosti. Myšlienky slušnosti v politike tým "vzali za své" a bolo "po parádě". Zostala iba nostalgia po revolučných časoch. Logicky, že nemohli vydržať donekonečna, lebo ako sa hovorí, revolúcia požiera svoje deti.

Politika slušnosti, pravdy a lásky sa zmenila na Klondajk. Vznikla príležitosť okamžitého zbohatnutia a zachvátila všetky vrstvy obyvateľstva. Svojim spôsobom sa tomu nevyhol ani sám Václav Havel. Dnes si už nepamätám, či predával svoj podiel v Lucerne, alebo na Barandove. Viem len, že kupcom bola nejaká pofidérna spoločnosť, spojená s KGB, alebo s ŠTB. Pamätám si, ako Havlovi povedal po súde s ňou jeho kolega disident, myslím, že to bol Petr Uhl tú pamätnú vetu: "Vašku, seš prase".

Aj taký bol Václav Havel. Žiadna modla, žiaden svätec. Normálny živočích, nasiaknutý človečinou a šmrncnutý bohémou. Zraniteľný, váhajúci a občas slaboch, ako ktokoľvek z nás. Bol však silný v presvedčení zabojovať za myšlienky a hodnoty, ktoré stoja za to a zostal verný sám sebe. A to sa cení.

"Díky Vašku"...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?