"Vašku, seš prase"...

Autor: Ladislav Boršoš | 6.10.2016 o 0:38 | Karma článku: 4,23 | Prečítané:  322x

Václav Havel by sa bol dnes dožil 80 rokov. Každý sa dožíva ako je mu súdené. Záleží to od jeho spôsobu života a od okolností, ktoré ho životom sprevádzajú. Václav Havel nebol výnimkou. Jeho život bol pestrý a tiež plný paradoxov.

Spomínam si na deň, kedy bol oficiálne navrhnutý na prezidenta Československa. Jeho nomináciu som vtedy fakt nečakal, napriek tomu, že ako mladý a zapálený protikomunistický rebel som dúfal, že to nebude zase nejaký Čalfa a pod. V tom momente som uveril tomu, že to s tým kapitalizmom myslíme naozaj vážne. Po ťažkých rokoch socialistického dusenia s ním prišla nádej na slobodu a demokraciu.

Boli to neuveriteľné časy, plné eufórie. Neverím, že takéto emócie ešte raz v živote zažijeme. Takéto chvíle by sme si mali uzamknúť vo svojom vnútri, nikdy viac sa už nebudú opakovať. Možno, až keď mimozemšťania navštívia naše deti. S veľkým napätím som očakával jeho prvý prezidentský prejav. Bol otvorený, pravdivý a štátnický. Žiadne drísty, žiadne frázy, iba holé fakty a vízia do budúcna. Taký bol náš prvý naozajstný prezident Václav Havel.

Neskôr prišlo rozdelenie Československa a Havlova rola sa zúžila už len na Česko. Prevalcoval ho homo-politicus, ďalší Václav. Pragmatik Klaus, ktorý nemal vôbec nič spoločné s rojkom Václavom Havlom. Naopak, zaviedol technológiu moci a nakoniec aj svoj kult osobnosti. Myšlienky slušnosti v politike tým "vzali za své" a bolo "po parádě". Zostala iba nostalgia po revolučných časoch. Logicky, že nemohli vydržať donekonečna, lebo ako sa hovorí, revolúcia požiera svoje deti.

Politika slušnosti, pravdy a lásky sa zmenila na Klondajk. Vznikla príležitosť okamžitého zbohatnutia a zachvátila všetky vrstvy obyvateľstva. Svojim spôsobom sa tomu nevyhol ani sám Václav Havel. Dnes si už nepamätám, či predával svoj podiel v Lucerne, alebo na Barandove. Viem len, že kupcom bola nejaká pofidérna spoločnosť, spojená s KGB, alebo s ŠTB. Pamätám si, ako Havlovi povedal po súde s ňou jeho kolega disident, myslím, že to bol Petr Uhl tú pamätnú vetu: "Vašku, seš prase".

Aj taký bol Václav Havel. Žiadna modla, žiaden svätec. Normálny živočích, nasiaknutý človečinou a šmrncnutý bohémou. Zraniteľný, váhajúci a občas slaboch, ako ktokoľvek z nás. Bol však silný v presvedčení zabojovať za myšlienky a hodnoty, ktoré stoja za to a zostal verný sám sebe. A to sa cení.

"Díky Vašku"...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Most nepodporí návrh Smeru o odchodoch do dôchodku

Smer sa pri návrhu zákona o budúcich dôchodkoch obráti na opozíciu.

DOMOV

Meno Kaliňákovej asistentky sa objavuje pri kauzách

Priezvisko Zuzany Pisoňovej sa viackrát objavuje v kruhu kamarátov exministra.


Už ste čítali?