28. október, sviatok - nesviatok...

Autor: Ladislav Boršoš | 9.11.2016 o 17:02 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  167x

Každý národ by mal oslavovať to, čo mu je najcennejšie. Napríklad výročie svojho vzniku, spojené s jeho históriou, alebo s jeho vlastnou existenciou. Jednoducho výročie dňa, ku ktorému sa ľudia určitého teritória formálne hlásia.

Česi a Slováci vytvorili spoločný štát. Bola to však v prvom rade vôľa záujmov svetových mocností, ako nahradť rozpadajúcu sa Rakúsko-Uhorskú monarchiu. Česi sa obávali enormného tlaku Nemcov a preto im prišlo vhod spojenie so Slovenskom. Úprimne povedané, aj Slovákom podobne odľahlo pred tlakom maďarizácie. Čiže vznik ČSR bolo vlastne len manželstvo z rozumu. Ako to však býva, takéto manželstvá dlho nevydržia, chýba im totiž vzájomná láska.

Čítal som Miklošov blog, že nás Slovákov "urobili" Česi a Maďari. Áno, súhlasím, len sa pýtam, kto urobil Čechov a Maďarov. Kto urobil Masaryka, Štefánika, Štúra a im podobných v týchto krajinách. Kto vyprodukoval túto kategóriu vtedajších politikov. To sú zrejme otázky pre historikov. V každom prípade je však zaujímavá skutočnosť, prečo sa na nich odvolávame. Ak je to iba preto, že sú nám vzorom, tak je to v poriadku. Ak je to však preto, že si z nich chceme stavať modly, tak je to úbohé.

Existujú protichodné názory, prečo nie je 28. október oficiálnym sviatkom SR. Nuž asi preto, že je to sviatok vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. A keďže tento štát zanikol, tak zrejme nie je tak veľmi čo oslavovať. Stačí si uctiť toto historické výročie tak, ako to urobil náš prezident Kiska a tak, ako je to v našom kalendári. Žiadne väčšie orgie tento dátum nepotrebuje. Nemala by sa ku dňu 28. október viazať slovenská, ani súčasná česká politická garnitúra. Je to ako po rozvode, ten dátum sa neoslavuje, iba sa berie na vedomie.

Je nepochopiteľné, prečo ČR vzťahuje tento dátum ku svojej štátnosti. Nie je to totiž deň vzniku jej štátu, ani žiaden významný deň českej minulosti. Česi majú množstvo historických udalostí, ktoré by mohli oficiálne oslavovať. Nechápem, prečo práve spojenie so Slovákmi. Ak to bola v tom čase ich jediná voľba, tak je to v poriadku, ale oslavovať tak vehementne spojenie s iným národom sa mi zdá trochu úbohé a účelové. Potom sa nedivím, že takáto oslava dopadne ako teraz na pražskom hrade. 

Nie je podstatné, kto dostal, či nedostal najvyššie štátne vyznamenanie ČR. Podstatné je, prečo práve v tento deň dostávajú osobnosti najvyššie štátne ocenenie ČR. Prečo nie v deň, keď prišiel Praotec Čech na horu Říp, alebo v deň upálenia Jána Husa, či napríklad v deň vzniku samostatného štátu ČR. Je to záhada, ktorú našinec ťažko pochopí, jedine, že by opodstatnene konšpiroval. Zrejme si toto výročie Česi nostalgicky spájajú so stratou "léna", podobne, ako anglická kráľovna Alžbeta oslavuje sviatky vo svojich bývalých kolóniách.

Ak by som mal súhlasiť s Miklošom, tak áno. Kedysi nás civilizovali Česi a Maďari. Po údajnej revolúcii nás 25 rokov civilizuje EÚ. Či sa nám to páči, alebo nie, nebyť jej tlaku na aproximáciu práva, tak ešte dnes žerieme seno a riadime sa Zákonníkom práce z čias socializmu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Matúša Krčmárika

Je koniec, Turecko už do Európy nepatrí

Erdogan si neposilnil moc, aby sa jej vzdal.

BRATISLAVA

Výmer dane za byt chodí cez Slovensko.sk. Polovica ľudí ho nečíta

Problém je v nastavení notifikácie.

PLUS

Trojky vznikli náhodou. Experiment zmenil celý basketbal

Hráči trojkový oblúk odmietali.


Už ste čítali?